Unia Europejska nie jest gotowa na działania protekcjonistyczne na swoim obszarze.
Nawoływanie do zakazu eksportu drewna okrągłego z obszaru wspólnoty – choć uzasadnione – może wywołać konkretne działania odwetowe np. Chin. Pamiętajmy, że aż 20% wyrobów konsumenckich w Europie nie jest wytwarzanych na terenie Starego Kontynentu i nie jesteśmy w stanie ich w krótkim czasie wytworzyć. Dotyczy to strategicznych surowców, podzespołów elektronicznych czy składników leków.

Liberalizacja handlu ma swoje niewątpliwe zalety, skutkujące m.in. łatwiejszym dostępem do alternatywnych towarów i usług z zagranicy i w efekcie wyrównywaniem cen. W ostatnim czasie obserwujemy jednak na świecie tendencje protekcjonistyczne, szczególnie w zakresie ochrony zasobów strategicznych, które w pierwszej kolejności powinny zaspokajać popyt ze strony lokalnych producentów. Jak mógłby wyglądać świat, gdyby odebrano nam dostęp do surowców i towarów, których nie jesteśmy w stanie pozyskać czy wytworzyć w Polsce,
pokazała pandemia. Zatrzymanie transportów składników żywic klejowych spowodowało ogromny problem w produkcji choćby płyt drewnopochodnych.

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 3/2021. Możesz go kupić w naszym sklepie:

Previous post Austria: Weinberger wydał 740 000 euro na ochronę przeciwpożarową
Next post Czego nas uczy spór Ukraina-UE w sprawie zakazu wywozu drewna nieprzetworzonego?