Fundamentem budownictwa drewnianego jest stosowanie drewna suszonego komorowo

Firma Abies jest jednym z wiodących producentów wyrobów drewnianych w Europie. Produkuje obecnie 95 000 m3 drewna, natomiast w ciągu najbliższych miesięcy uruchomiona zostanie trzecia linia produkcyjna o wydajności około 50 000 m3 gotowego wyrobu.

Abies, dzięki swym działaniom inwestycyjnym, zwiększy produkcję do 150 000 m3/rok, co daje około 590 m3 gotowego wyrobu dziennie.
W celu poprawienia logistyki i dla sprostania wymaganiom stawianym przez klientów w Pszowie powstaje nowe centrum dystrybucji drewna. Popyt na surowiec wciąż rośnie, ale żeby działać prężnie na rynku, potrzebne jest przede wszystkim cenne doświadczenie i lata pracy.
Kluczem do trwałości wyrobu drewnianego jest jego odpowiednie suszenie. Potencjał suszarni komorowych (firmy Mühlböck) w zakładzie Abies wynosi ponad 3000 m3 jednorazowego wsadu, co umożliwia produkcję najwyższej jakości wyrobów.
Dla porównania, czas potrzebny na wysezonowanie drewna do wilgotności 20% wynosi od półtora roku do trzech lat, zależnie od jego przekroju. Porównanie to jednoznacznie pokazuje przewagę i potencjał firmy Abies.
Tarcica mokra, dokładnie taka sama, jaką obecnie oferują tartaki, w zakładzie Abies w pierwszej kolejności zostaje wysuszona komorowo do ściśle określonych parametrów (14-16% wilgotności), dzięki czemu produkt staje się odporny na gradację biologiczną, co z kolei zwiększa jego trwałość.
Drewno, mimo że jest względnie lekkie, posiada znakomite właściwości statyczne, wysoką trwałość materiału oraz wszechstronne zastosowanie. Oferowane jest w jakości przemysłowej oraz wizualnej, w zależności od indywidualnych
preferencji odbiorcy.
Łatwość formowania wyrobu oraz duża odporność ogniowa sprawiają, że drewno staje się coraz częściej wybieranym materiałem w budownictwie. Ogromne możliwości zastosowania powodują, iż konstrukcje z drewna wykorzystywane są w budownictwie inżynieryjnym coraz częściej i coraz chętniej. Nie od dziś wiadomo, że z wyrobów drewnianych powstają nie tylko dachy, hale, elementy architektury ogrodowej, ale także domy, mosty oraz wielokondygnacyjne
budynki.

DREWNO TECHNICZNE CZY DEKORACYJNE?
Surowiec drzewny kupowany jest wyłącznie z legalnych źródeł i lasów posiadających właściwe certyfikaty pochodzenia surowca (PEFC, FSC). Gotowe wyroby posiadają niezbędne certyfikaty, określoną klasę wytrzymałości konstrukcyjnej i spełniają normy jakościowe (PN-EN 15497; PN-EN 14080), podlegają tym samym restrykcyjnej segregacji na każdym etapie procesu produkcyjnego. KVH produkuje się w klasie wytrzymałości konstrukcyjnej C24, Duo, Trio ? C24 i GL24, BSH w klasach GL24, 28, 30, 32.
Wśród gotowych wyrobów rozróżnia się drewno w klasie przemysłowej – najbardziej popularne i optymalne pod względem kosztów wytworzenia ? a także w klasie wizualnej, stosowanej zazwyczaj w konstrukcjach widocznych.
Produkowane przez Abies drewno wyróżnia się dużym potencjałem konstrukcyjnym i technicznym, cenione jest przede wszystkim za swą wytrzymałość, nośność oraz możliwości stosowania dużych rozpiętości. Nowością, bardzo
oczekiwaną przez inwestorów i architektów, są obecnie belki Duo, Trio (które zdążyły zaistnieć już na rynku włoskim, gdzie większość domów szkieletowych powstaje dziś z tego produktu) oraz drewno klejone BSH. W przypadku zastosowania drewna klejonego, Duo, Trio oraz BSH można uzyskać znacznie lepszą jakość wizualną gotowej konstrukcji, ponieważ pozbawione są one wad, dopuszczalnych w drewnie o jakości przemysłowej i w drewnie litym, np. spękań.
Produkowane są również w wyższych klasach wytrzymałości konstrukcyjnej niż C24. Belki Duo, Trio, BSH są bardziej wytrzymałe na skręcanie, posiadają większą wytrzymałość na odkształcenia, a proces produkcyjny
umożliwia produkcję większych przekrojów, co pozwala budować nieograniczone wielkością budowle, a ponadto jest to świetny materiał na długowieczne i nieosiadające domy z bali.

FILAR FACHOWEJ OBSŁUGI
Nieprzerwanie od 2015 r. firma Abies Polska świadczy profesjonalną obsługę oraz doradztwo techniczne i inżynieryjne na każdym etapie inwestycji.
Dzięki bogatemu, stale poszerzanemu doświadczeniu wybitnych specjalistów firma może sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Abies Polska oferuje drewno konstrukcyjne: KVH, BSH, CLT, Duo, Trio, bale pióro-wpust, klejone płyty warstwowe itp. Wszelkiego rodzaju wyroby z drewna: podbitki, elewacje, podłogi, tarasy, łaty itp., ale także asortyment niezbędny do obsługi kompleksowej: farby, śruby, uchwyty itd. Bez problemu można zamówić tu cały dom, obrobiony na maszynach CNC, docięty, ponumerowany, gotowy do złożenia, a nawet z niezbędnymi akcesoriami. Dostępne są usługi impregnacji ciśnieniowej, docinania drewna i malowania.
Profesjonalna obsługa techniczna, dodatkowe usługi dla klientów biznesowych i detalicznych to filary, na które Abies Polska stawia teraz największy nacisk. Chce mieć przez to pozytywny wpływ na rozwój budownictwa drewnianego
w Polsce. Skok w rozwoju tej branży z jednej strony cieszy, bo rośnie liczba klientów centrum w Pszowie, ale niestety nasuwa też smutny wniosek, że za budowę domów z drewna biorą się firmy, które nie mają wystarczającej
wiedzy i doświadczenia. Nie mają też zbyt wielkich możliwości, by ją zdobyć, bo brakuje w Polsce programów edukacyjnych na różnych szczeblach. Dlatego profesjonalny zespół Abies Polska chętnie dzieli się swoją wiedzą, oferując klientom biznesowym różnego rodzaju kursy i szkolenia ? aż po produkt budowlany gotowy
do złożenia na placu budowy.

RYNEK SPRZEDAWCY, CZYLI KONKURENCJA
Obecnie popyt na wyroby drewniane jest wyższy niż podaż. Oferowane produkty, np. KVH, są certyfikowane i wytwarzane według ściśle określonych parametrów, ale poszczególnych dystrybutorów i producentów różni
czas produkcji, dostępność materiału oraz jakość obsługi klienta. Wydajność zakładów musi się zwiększać wobec rosnącego zapotrzebowania ze strony budownictwa drewnianego.
W porównaniu do lat wcześniejszych dziś produkcja drewna jest całoroczna i nie pozwala producentom na przestoje. Jeszcze kilka lat temu trzy do pięciu miesięcy w zimie stanowiło okres niekorzystny dla branży, wykorzystywany
głównie na sezonowy przegląd maszyn, ich konserwację, naprawy. Obecnie z drewna buduje się przez cały rok, a zapotrzebowanie na produkt jest tym samym ciągłe.
Ciężko jest zastąpić drewno innym materiałem budowlanym, co sprawia, że realizacja zamówień musi być nieprzerwana. Dodatkowo, na rynku europejskim obserwuje się pozytywne tendencje stosowania materiałów naturalnych, a inwestorzy i architekci coraz częściej dostrzegają piękno i prostotę drewna i coraz częściej po nie sięgają.
W tym właśnie miejscu swoją przewagę ma
Abies Polska, która stale posiada na stanie około 1000 m3 gotowych wyrobów, które dostępne są niemal od ręki.
Firma Abies Polska obsługuje nie tylko wielkie firmy branżowe, budowlane, stara się równocześnie wychodzić naprzeciw mniejszym firmom oraz klientom prywatnym. To właśnie z myślą o nich w tym roku rusza salon sprzedaży, w którym każdy będzie mógł nabyć nie tylko drewno ?szyte na miarę? do własnych potrzeb, ale przede wszystkim zasięgnąć profesjonalnej porady, a tym samym otrzymać pomoc na każdym etapie realizacji zamówienia. Abies Polska jest w stanie sprostać oczekiwaniom każdego konkretnego odbiorcy. Nasza firma niejednokrotnie brała udział w dużych i małych kompleksowych inwestycjach składających się w całości z drewna i posiada w tym zakresie niezbędne doświadczenie.
Kompleksowa obsługa Abies Polska, fachowcy oraz doświadczenie umożliwiają klientom łatwiejszy, szybszy dostęp do produktów, co z kolei pozwala im na zajęcie się sprawami własnej firmy, jej rozwojem, pozyskiwaniem klientów, a nie poszukiwaniem materiału, możliwości obróbki, impregnacji czy dostawy drewna. Kompetencja i terminowość pozwalają na zaplanowanie robót budowlanych u klienta co do tygodnia, a nawet dnia, co pozwoli wykonać większą ilość zleceń i podnieść osiągane przychody i zyski.
Oferta firmy to nie tylko drewno i standardy, to spojrzenie daleko w przyszłość, chęć rozwoju, pomocy, stosowanie nowych rozwiązań, a wszystko po to, by spełniać życzenia naszych klientów.